Biżuteria ma nas głównie zdobić, ale dobrze wiemy, że zwykle również ma dodatkowe znaczenie, coś wyraża. Czasem w sposób oczywisty — co symbolizuje serce czy krzyżyk, wiedzą nawet dzieci, łatwo też się domyślić, co oznacza odwrócona ósemka, czyli znak nieskończoności albo gwiazdka — a czasem znany tylko wtajemniczonym. Przyjrzyjmy się zatem, jakie symbole najczęściej pojawiają się w biżuterii. Dzięki temu prosta ozdoba może nabrać wyjątkowego znaczenia, a nawet stać się amuletem, chroniącym przed złem, albo talizmanem przynoszącym szczęście.
Popularne symbole w biżuterii
Nie sposób oczywiście omówić wszystkich, ale pewne z nich od dawna nie wychodzą z mody i są chętnie kupowane. Mamy nadzieję, że kiedy poznasz ich znaczenie, łatwiej Ci będzie wybrać zarówno coś dla siebie, jak i na prezent dla kogoś bliskiego. Popatrzmy zatem, co się kryje w znanych nam kształtach.
- Koło symbolizuje doskonałość, zamkniętą całość, pełnię. Ciągłe odradzanie się natury, powtarzalność cyklu życia, zmienność dnia i nocy, czy pór roku też mają kształt koła. Z jednej strony przedstawia więc nieuchronny upływ czasu, a z drugiej trwałość. To dlatego w kształt koła często wpisany jest zegar i chiński symbol harmonii yin-yang.
- Motyl jest zachwycający sam w sobie, ale zanim rozwinie swoje skrzydła jest niezbyt atrakcyjną poczwarką. Biżuteria w kształcie motyla symbolizuje zatem metamorfozę, nowy początek. To również znak uwolnienia się od trudnych przeżyć, niszczących przekonań, bolesnych doświadczeń. Symbol odzyskanej wolności i szczęścia.
- Klucz najczęściej kojarzy nam się z otwieraniem drzwi — tych prawdziwych — do domu i tych w przenośni — do szczęścia, do serca, do wolności. Może również stać się amuletem, czyli przysłowiowym kluczem do rozwiązania problemów. Ponadto w myśl powiedzenia, że nauka to potęgi klucz, symbolizuje on wiedzę jako źródło mocy, a traktowany jako talizman, ma ułatwiać koncentrację i odblokowywać twórczą moc.
- Skrzydła przywodzą na myśl ptaki, zatem mogą symbolizować wolność, swobodę i wiarę w swoje możliwości. Mogą też dawać nadzieję spełnienia marzeń.
Skrzydlate są również anioły, których rolą jest ochrona podopiecznych przed złem. Dlatego biżuteria z motywem skrzydeł może być jednocześnie ozdobą i amuletem.
- Księżyc to symbol kobiecej siły. Zmienność faz księżyca utożsamiana jest bowiem ze zmiennością kobiecej natury, a cykl księżycowy jest bardzo podobny do cyklu płciowego, dzięki któremu możliwe jest poczęcie nowego człowieka. Tak czy inaczej, księżyc Lunula od wieków jest talizmanem dla kobiet — szczególnie tych starających się o dziecko oraz już zmagających się z trudami macierzyństwa.
Minerały w biżuterii
Moc talizmanów i amuletów można wzmocnić łącząc określony kształt z odpowiednim kamieniem. Każdy minerał ma bowiem swoją energię, którą warto wykorzystać dobierając biżuterię. Co ciekawe, przypisano je również do poszczególnych miesięcy, zatem kamień urodzenia oprawiony w wybrany kształt pozwala uzyskać bardzo spersonalizowaną ozdobę. Podpowiadamy więc, jakie minerały patronują kolejnym miesiącom roku.
- Styczeń — granat. Odbija złe moce, wzmacnia poczucie własnej wartości, pomaga pokonywać lęki i obawy przed zmianami.
- Luty — ametyst. Odpycha złe myśli, pomaga skupić się na rzeczach ważnych, wzmaga silną wolę. Pomaga również pokonać bezsenność i wycisza agresję.
- Marzec — akwamaryn. Silny niczym morska woda pomaga wyrażać emocje i myśli w asertywny sposób, dodaje odwagi, odpędza niepokój i rozluźnia. Polecany dla osób przeciążonych obowiązkami, które muszą przetwarzać duże ilości informacji oraz dla tych, które mają problemy z dokończeniem zaczętych spraw.
- Kwiecień — diament. Jego krystaliczny, nieskazitelny wygląd oraz niezniszczalność symbolizują szczere intencje i wierność. To dlatego tak często pojawia się w pierścionkach zaręczynowych.
- Maj — szmaragd. Kamień, który dba o wewnętrzną harmonię, uwalnia od słabości i dodaje wiary w siebie. Dzięki energii Wenus — planety miłości, umacnia związki i chroni przed zdradą.
- Czerwiec — perła. Niezmiennie kojarzona z kobiecością, delikatnością i wewnętrznym pięknem. Perły pomagają cieszyć się życiem, wzmacniają poczucie własnej wartości i odpędzają złe spojrzenia.
- Lipiec — rubin. Kamień miłości i ognia, zatem ma zapewniać trwałe, płomienne uczucie. Zachęca także do poszukiwania własnej drogi do szczęścia oraz ma zdolność wypełniania luk energetycznych, przez co pomaga zmęczonym wrócić do pełni sił.
- Sierpień — oliwin. Kamień szczęścia i przyjaźni polecany osobom po trudnych przeżyciach, gdyż pomaga lepiej rozumieć relacje, chroni przed zranieniem uczuć. Podobno przyciąga również bogactwo.
- Wrzesień — szafir. Kamień prawdy, pokoju i przyjaźni. Ma moc odpychania złej energii i poprawia koncentrację. Parom ma zagwarantować małżeńskie szczęście.
- Październik — opal, Kamień doświadczenia, który pomaga uporać się z demonami przeszłości, pogodzić z tym, co się stało i pozytywnie patrzeć w przyszłość. Wpływa na wyobraźnię i kreatywność oraz uczy cieszyć się drobnymi rzeczami.
- Listopad — cytryn. Kamień stabilizacji i bezpieczeństwa. Polecany szczególnie dla osób rozpoczynających nowe przedsięwzięcia życiowe i zawodowe. Dodaje odwagi do działania, ale jednocześnie pozwala zachować zdrowy umiar. Z tego samego powodu idealny dla tych, którzy łączą pracę z pasją.
- Grudzień — turkus. Kamień równowagi psychicznej, który zapewnia jasność umysłu, chroni przed konfliktami, pobudza siły witalne i wspiera w samorozwoju.
Oczywiście tak do końca nie wiadomo, ile w tym wszystkim prawdy, ale przecież wiara czyni cuda! Skoro więc można w ten sposób dopomóc szczęściu, to dlaczego tego nie spróbować? Przecież ofiarowując ukochanej osobie biżuterię z symbolem nieskończoności i kamieniem, który ma zapewnić trwałość związku, wyrażamy również swoje pragnienia.