Na rynku z roku na rok pojawia się coraz to więcej nowych kosmetyków. Można przebierać w markach, półkach cenowych czy krajach pochodzenia danego produktu. Konsumenci zaczęli być bardziej świadomi podejmując decyzje zakupowe. Zaczęli zwracać uwagę na skład kosmetyków, ich pochodzenie, testowanie czy produkcję. Ekologiczne kosmetyki przemówiły również do serc osób o wrażliwej ze skłonnościami do atopowej skóry.
Ekologiczne kosmetyki – ekokosmetyki
Są to produkty zawierające w sobie składniki naturalne, organiczne pozyskiwane z certyfikowanych upraw i plantacji. Możemy wyróżnić kilka takich surowców, są to:
- oleje roślinne,
- olejki eteryczne,
- woski i tłuszcze,
- wyciągi z ziół i kwiatów,
- nieorganiczne sole,
- nieorganiczne tlenki,
- naturalne emulgatory i emolienty oraz barwniki,
- konserwanty naśladujące substancje występujące w przyrodzie.
W składach dozwolone są również składniki pochodzenia zwierzęcego takie jakie mleko, lanolina czy wosk pszczeli. Pamiętajmy jednak, że takie kosmetyki nie należą do wegańskich.
Według Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych zakazanymi surowcami podczas produkcji ekokosmetyków są:
- parabeny,
- pochodne ropy naftowej (wazelina, parafina, olej mineralny),
- silikony,
- aromaty i barwniki syntetyczne,
- karbomery oraz konserwanty nie identyczne z naturalnymi.
Ekologiczne kosmetyki nie powinny mieć tylko bezpiecznego i zdrowego dla środowiska składu, ważne jest również ich opakowanie. Opakowania powinny być oszczędne, przyjazne dla naturalnego środowiska, pochodzić z surowców wtórnych i ulegać biodegradacji.
Certyfikaty i kontrola kosmetyków ekologicznych
Uzyskanie certyfikatu jakości jest czasochłonne i drogie, dlatego właśnie niewiele marek może się nim pochwalić. Wystawiają je takie organizacje jak:
- NaTrue,
- AIAB,
- BDIH,
- ECOCERT,
- SOIL ASSOCIATION.
Licencja ECOCERT jest ważna tylko jeden rok. Kontrola marek jest bardzo dokładna i rozpoczyna się od oceny jakości gleby, na której rosną rośliny z których pozyskiwane są surowce. Kontroli podlega również woda, środki ochrony roślin.
Produkty sygnowane znakiem „kontrolowany kosmetyk naturalny i organiczny” oznacza, że każdy z kosmetyków spełnia najwyższe kryteria jakości i jest produkowany zgodnie z określonymi standardami.
Zobacz także: Kremy do twarzy naturalne to hit pielęgnacyjny!
Jak działają ekologiczne kosmetyki?
Podczas wybierania ekokosmetyku nie tylko podejmujemy decyzję ze względu na jego certyfikaty i gwarancje jakości. Dużą rolę odgrywa to jaki wpływ mają takie produkty na naszą cerę. Tego typu kosmetyki docenią osoby ze skórą problematyczną, wrażliwą, suchą, skłonną do alergii, podrażnień czy też przebarwień. Produkty te cieszą się uznaniem wśród osób z problemami dermatologicznymi, jak i w przypadku pielęgnacji dzieci. Kosmetyki bogate w substancje naturalne są łagodne, a jednocześnie skuteczne. Znaczą różnicę w stanie swojej cery można zauważyć po stosowaniu naturalnych kosmetyków do makijażu. Nie zapychają one porów i umożliwiają skórze swobodne oddychanie przez cały dzień.
Najpopularniejsze ekologiczne kosmetyki
Ekokosmetyki to nie tylko pielęgnacja czy nawilżanie, to także produkty do makijażu. Jeśli jesteś fanką lekkiego, podkreślającego urodę makijażu wybierz kosmetyki o mineralnej formie. Są one bardzo łatwe w aplikacji, wtapiają się w skórę, nie powodują efektu maski – twoja skóra może swobodnie oddychać. Najpopularniejsze są mineralne pudry. Posiadają lekką formę, zazwyczaj sypką oraz rozświetlacze, które tworzą piękną, odbijająca taflę. Ostatnio Internet podbiła moda na powrót mydła w kostce, szamponów, a nawet dezodorantów!
Czy ekokosmetyki są idealne?
Konsumentów przed zakupem ekokosmetyków może odstraszać przede wszystkim cena. Dbanie o glebę, surowce, biodegradowalne opakowania czy opłata licencji to duże koszta. Jeszcze do niedawna była to również dostępność. Aktualnie w każdej mniejszej czy większej drogerii stacjonarnej czy internetowej znajdziemy półkę z kosmetykami naturalnymi, przyjaznymi środowisku. Kolejną wadą kosmetyków eko jest zmienność surowców roślinnych pod względem zawartości składników aktywnych. Produkty takie posiadają również krótszą datę przydatności. Dzieje się tak z powodu zwiększonej podatności substancji roślinnych na zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Dodatkowo, nie zawsze stosując naturalne produkty powinniśmy oczekiwać takich efektów jak po użyciu zwykłych kosmetyków. Ekologiczne szampony naturalne pozbawione są substancji wygładzających, które służą nadaniu włosom gładkości i zwiększeniu ich połysku.
Kosmetyki a konsumpcjonizm
Nieważne czy kupujemy zwykły kosmetyk czy może ten z wyższej półki, o lepszym składzie i bardziej przyjazny środowisku. Powinniśmy zawsze podejmować przemyślane decyzje. Warto być świadomym konsumentem, kupować tylko to co najpotrzebniejsze, aby spowolnić proces powstawania nowych śmieci. Jeśli jesteś fanką bycia eko i dbania o planetę Ziemia, sięgaj również po domowe sposoby na kosmetyki. Kiedy sama wykonasz jakiś prosty produkt nie tylko będziesz pewna tego gdzie, z jakich surowców i w jaki sposób powstał. Będziesz również mieć z tego niesamowitą satysfakcję. Domowe maseczki z węglem aktywnym, kule do kąpieli, peelingi kawowe – to jedne z wielu pomysłów!