Nawilżenie skóry jest drugim najważniejszym etapem pielęgnacyjnym, zaraz po oczyszczaniu. Na co dzień nie powinniśmy zapominać o dwuetapowym oczyszczaniu i następnych krokach, takich jak nawilżanie twarzy i całego ciała. Dowiedz się, co zrobić, aby zapobiegać procesowi starzenia i stale cieszyć się świetlistą skórą?
Nawilżenie skóry, to nie tylko kremy
Powinniśmy pamiętać, że zewnętrzne czynniki, takie jak jakość powietrza, promienie słoneczne czy wiatr mają duży wpływ na nasz organizm i stan jego zdrowia. Zwracajmy uwagę na naszą dietę, jakość snu oraz ilość stresu w naszym życiu. Promienna i nawilżona skóra jest odzwierciedleniem zdrowego ciała.
Odpowiednia dieta zapewni nam nawodnioną skórę. Witamina D i E odpowiedzialna jest za nawilżenie naszej skóry, zmniejszanie sebum oraz łagodzenie stanów zapalnych. Najwięcej witaminy D pozyskujemy przez ekspozycję na promienie słoneczne, jednak nie powinniśmy przesadzać, ponieważ możemy uzyskać odwrotny efekt – przesuszoną skórę. Pamiętajmy o stosowaniu kremów UV. Dla osób z problematyczną cerą zalecane jest spożywanie ryb, które dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz witaminę E. Nie zapominajmy, że witamina D i E rozpuszcza się w tłuszczach – tylko wtedy nasz organizm otrzyma dawkę witamin.
Nawilżanie twarzy
To właśnie cera jest najbardziej problematycznym obszarem naszego ciała. Twarz to nasza wizytówka, dlatego właśnie, to na niej najczęściej się skupiamy. Zamierzonego efektu nigdy nie osiągniemy bez odpowiedniej pielęgnacji. Na początku spróbujmy się dowiedzieć, jaki typ cery posiadamy, czy jest to skóra przetłuszczająca się, normalna, wrażliwa, sucha, a może mieszana? W razie wątpliwości udajmy się do dermatologa lub kosmetologa. Kiedy wiemy już, jaki typ cery posiadamy – dobierzmy odpowiednie produkty pielęgnacyjne. Powinny one być specjalnie dedykowane.
Wyróżniamy następujące składniki, jakie preparaty natłuszczające powinny posiadać:
- ceramidy,
- mocznik w stężeniach 5-10%,
- kwas pantotenowy (pantenol),
- gliceryna,
- substancje silnie higroskopijne (PCA).
Po dwuetapowym oczyszczaniu skóry twarzy sięgnij po tonik o działaniach nawilżających. Wklepuj go rękami. Przywróci on naturalne ph skóry, dzięki czemu będziesz mogła przejść do następnych kroków.
Następnie sięgnij po ulubione serum – używanie go spowalnia procesy starzenia. Po nim zaaplikuj krem nawilżający. Na noc wybieraj te o bogatszym składzie ze składnikami aktywnymi. Na dzień sugerowane jest stosowanie lekkich, rozświetlających kremów do twarzy z SPF, niezależnie od pory roku. Podczas zimy chroń cerę przed mrozem i używaj preparatów natłuszczających.
Zobacz także: Kremy do twarzy naturalne to hit pielęgnacyjny!
Przesuszone usta
Podczas nawilżania twarzy nie zapominajmy o ustach. Są one bardzo narażone na uszkodzenia mechaniczne. Stosujmy na nie maści z witaminą A – na noc nałóż na usta i ich okolice grubą warstwę maści, lub nawilżające, naturalne pomadki z drogerii. Wybierajmy te bezzapachowe i bezbarwne.
Nawilżenie skóry głowy
Zauważyłaś u siebie łupież, świąd lub nadmierne wypadanie włosów? To jedne z objawów przesuszonej skóry głowy. W aptekach dostępna jest szeroka gama szamponów nawilżających, poprawiających stan skóry głowy oraz gruczołów łojowych. Zalecane jest również używanie płukanek ziołowych kilka razy w tygodniu. Możesz wykorzystać do tego napary z mięty czy rumianku. Jeśli problem nie ustaje skonsultuj się z trychologiem.
Suche ręce – porady
Szczególnie w okresie zimowym nasze ręce stają się bardziej suche i matowe. Mróz czy suchy, zimny wiatr wpływają na kondycję naszej skóry. Kiedy zwykłe, drogeryjne kremy nie dają zamierzonych efektów sięgnijmy po domowe sposoby, tj. maseczka na ręce z bawełnianych rękawiczek i oleju kokosowego, maseczka z awokado lub sody, cytryny i miodu czy też kąpiel dłoni w siemieniu lnianym.
Na bardzo suche skórki wokół paznokci poleca się ich olejowanie. Na początku możesz użyć tego, co masz w domu – zwykłego oleju.
Nawilżenie skóry u stóp
Skóra stóp jest gruba w porównaniu do tej na innych częściach ciała. Dlatego właśnie przed jej nawilżaniem upewnijmy się, że odpowiednio zniszczyliśmy martwy naskórek. Tylko wtedy kremy będą mogły aktywnie działać. Do stóp sięgajmy po dedykowane kremy i emulsje. Pamiętajmy, że aby uzyskać zamierzony efekt, muszą być to kosmetyki o silnym działaniu.
Nawilżenie skóry na łokciach i kolanach
Musimy pamiętać o tych okolicach, ponieważ nie posiadają one gruczołów łojowych. W tych miejscach możemy śmiało używać ciężkich i tłustych kremów, na przykład o wysokiej zawartości mocznika. Starajmy się wyrobić nawyk kremowania się po każdym prysznicu lub kąpieli.
Nawilżanie twarzy oraz całego ciała jest bardzo ważne. Umożliwia nam to zapobieganie mikrourazom i nieprzyjemnej skórze w dotyku. Unikaj ekspozycji na słońce, dbaj o zrównoważoną dietę, pozbądź się nałogów, takich jak palenie papierosów, a stan twojej skóry na pewno się polepszy. Regularnie badaj krew, aby mieć pewność, że stan zdrowia twojego ciała jest dobry. Jeśli na twojej twarzy czy innych częściach twarzy zauważysz niepokojące zmiany lub nie widzisz poprawy stanu skóry sięgnij po porady specjalistów. Odpowiedni dermatolog lub kosmetolog zaproponuje leczenie, które doprowadzi Cię do pięknej i świetlistej skóry.