Gdy czujemy, że coś dzieje się z naszym stawem kolanowym, a więc specyficznie on trzeszczy lub coś w nim przeskakuje, może być to sygnał, że już czas udać się do ortopedy. Strzykanie w kolanie dotyka osoby w różnym wieku, nie tylko seniorów. Co tak naprawdę ono oznacza i kiedy musimy odwiedzić specjalistę?
Strzykanie w kolanie – znaczenie słowa
Strzykanie w kolanie to pojęcie zaczerpnięte z języka potocznego. Innymi słowy, oznacza ono chrupanie, strzelanie, przeskakiwanie stawu kolanowego, któremu towarzyszy charakterystyczny dźwięk. To powszechna dolegliwość. Z uwagi na to, że „kolana” dźwigają dużą część naszego ciała, są mocno użytkowane, a czasem dochodzi do ich przeciążeń (no. podczas górskich wspinaczek), na pewnym etapie życia możemy odczuwać opisywaną wyżej przypadłość.
Jeśli strzykaniu nie towarzyszy żaden ból, przyjmijmy to za dobry znak. Gdy jednak strzelanie w kolanie oznacza dla nas dodatkowe przyjmowanie leków przeciwbólowych, musimy niezwłocznie udać się do lekarza ortopedy.
Przyczyny strzykania w kolanie
Powiedzieliśmy sobie już, że staw kolanowy narażony jest na różnego rodzaju urazy. To połączenie trzech kości: udowej, piszczelowej i rzepki, którego ruchomość sprowadza się do zginania i prostowania. Możemy dopatrywać się wielu źródeł strzykania w kolanie. Są to m.in.:
– nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń podczas treningów siłowych, uprawiania sportu oraz aktywności fizycznych;
– uszkodzenie łąkotki;
– zbyt intensywne treningi prowadzące do przeforsowania mięśni i układu szkieletowego;
– niedobór wapnia, magnezu lub witamin z grupy B;
– odwodnienie organizmu;
– zmiany hormonalne np. w trakcie trwania menopauzy, czy w okresie dojrzewania;
– wadliwe ukształtowanie powierzchni stawowych.
Strzykanie w kolanie może wiązać się także z chondromalacją, czyli rozmiękczeniem chrząstki stawowej. Na skutek tego zjawiska bardzo łatwo o zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu rzepkowo-udowego. Kolano staje się bardziej ruchome, odczuwamy dyskomfort podczas chodzenia, dochodzi do specyficznych trzasków.
Strzykanie w kolanie – jak leczyć?
Pierwszy krok to wizyta u ortopedy. Po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnej analizie sytuacji doktor powinien wypisać nam skierowanie na badania. Pomocne może okazać się RTG lub rezonans magnetyczny. Niewykluczone, że lekarz zaleci rehabilitację. Fizjoterapia lub osteopatia mogą zdziałać cuda i przynieść owocne skutki w walce ze strzykającym kolanem. Przy takich dolegliwościach należy pamiętać o diecie i jedzeniu dużej ilości galaretek.