Utrata jędrności, elastyczności i gładkości skóry jest bardzo typowym objawem, który następuje pod wpływem starzenia się skóry. W połączeniu z nieodpowiednią pielęgnacją, oddziaływaniem środowiska oraz złymi przyzwyczajeniami, niedoskonałości cery mogą dodatkowo się pogłębiać. Aby uniknąć przesuszania skóry i przywrócić jej dawną elastyczność, warto skorzystać z różnych dostępnych metod oraz dłużej cieszyć się młodym wyglądem.
Zmiana stylu życia
Na kondycję skóry twarzy w dużym stopniu wpływa prowadzony styl życia. Korzystna dla wyglądu cery jest zarówno aktywność fizyczna, jak i odpowiednia regeneracja. Codzienny ruch dotlenia skórę i poprawia krążenie, a także sprzyja wydalaniu toksyn z potem. Właściwą regenerację zapewnia natomiast regularny sen, który niweluje stres i zapewnia kompleksowy wypoczynek cerze. Nie bez znaczenia dla wyglądu skóry jest również dieta, z której należy wyeliminować produkty niskowartościowe, mocno przetworzone oraz zawierające substancje o działaniu alergicznym. W codziennym planie żywienia nie może natomiast zabraknąć posiłków odżywczych, bogatych w witaminy i minerały. Warto sięgać po warzywa i owoce, tłuste ryby, orzechy oraz tzw. superfoods, czyli produkty o wyjątkowo korzystnym wpływie na organizm. Na kondycję cery bardzo dobrze działa witamina E, zwłaszcza w połączeniu z koenzymem Q10. Ich spożycie spowalnia procesy starzenia się skóry, a także dostarcza przeciwutleniacze hamujące rozwój wolnych rodników.
Nawadnianie i nawilżanie
Sposobem na jędrną i gładką cerę jest odpowiednie jej nawilżenie. Jeżeli skóra pozbawiona jest wody, organizm zaczyna gromadzić ją w zapasie dla zapewnienia podstawowych funkcji życiowych. Zatrzymywanie wody w tkance podskórnej niekorzystnie wpływa na wygląd twarzy, ponieważ zaburza jej owal. Regularne nawadnianie jest istotne także dlatego, że cera pozbawiona nawilżenia staje się szara, zmęczona i traci swój naturalny blask. Skóra twarzy może być również bardziej podatna na przesuszenie, przebarwienia oraz zmarszczki. Poza przyjmowaniem ok. 2-3 litrów wody dziennie, zaleca się także stosowanie odpowiednich kremów i balsamów o działaniu nawilżającym. Bardzo ważne jest utrzymywanie właściwego pH skóry. Zaburzenie tej równowagi może prowadzić do utraty elastyczności i przesuszenia cery, a także powstawania stanów zapalnych, wyprysków i trądziku. Dla twarzy odpowiednie pH wynosi ok. 5,5. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie delikatnych toników, które przywracają prawidłowy odczyn.
Odżywcza pielęgnacja i regeneracja
Aby odżywić skórę podatną na przesuszenie i utratę elastyczności, warto stosować produkty pielęgnacyjne o odpowiednio dobranym składzie. Wybrany preparat powinien zawierać związki, które zapewnią cerze nawilżenie, poprawią kolor i zniwelują zmarszczki. Takie działanie wykazuje krem Etenerelle, który zbiera bardzo dobre opinie. Z jego szczegółowym opisem można zapoznać się tutaj. Etenerelle zawiera m.in. organiczny odpowiednik retinolu Sytenol A, bogaty w izoflawony ekstrakt z kwiatów koniczny, taurynę o działaniu energetyzującym czy kwas hialuronowy i kolagen. Składniki te stymulują skórę, nawilżają oraz zwalczają wolne rodniki, przywracając sprężystość oraz zapewniając pożądane wygładzenie.
Złuszczanie naskórka
Aby poprawić ukrwienie skóry, należy regularnie złuszczać naskórek. Warto do stałej pielęgnacji włączyć peelingi, najlepiej te zawierające odpowiednie substancje odżywcze i antyoksydacyjne. Korzystnie na stan cery wpływają chociażby drobinki olejku jojoba, mocznik czy ekstrakt z owoców rokietnika. Peelingi zalecane są zwłaszcza podczas kąpieli, ponieważ pozwalają na kompleksową odnowę skóry całego ciała. W ten sposób uzyskać można odczuwalny efekt złuszczenia naskórka, przy jednoczesnym odżywieniu i regeneracji. Z peelingami nie powinno się jednak przesadzać, ponieważ w nadmiarze mogą one doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry oraz pozbawić ją naturalnej warstwy ochronnej. Po zakończeniu złuszczenia należy też pamiętać o aplikacji odpowiedniego kremu nawilżającego i łagodzącego podrażnienia.