Dieta niskowęglowodanowa
Lifestyle

Korzyści ze stosowania diety niskowęglowodanowej

Dieta, w której drastycznie obniża się poziom przyjmowanych cukrów prostych, nosi nazwę niskowęglowodanowej. Tak naprawdę nie ma jej konkretnej, uściślonej wersji, gdyż występuje w kilku różnych wariantach (np. Atkinsa, paleo, ketogeniczną itd.).

Dieta niskowęglowodanowa — podstawowe założenia

W diecie niskowęglowodanowej najważniejsze jest to, aby obniżyć poziom cukru do wartości 130 – 150 g dziennie. Przypomnijmy, że według aktualnych zaleceń medycznych, dzienna ilość przyjmowanego cukru nie powinna być wyższa niż 400 g. Jak widać, pojawia się tu spory deficyt energetyczny, ale jest on bilansowany zwiększoną podażą białek i zdrowych tłuszczów.

Dieta niskowęglowodanowa efekty

  1. Obniżenie masy ciała.

Skuteczne wdrożenie diety charakteryzującej się niską podażą cukru prawie na pewno przełoży się na dosyć gwałtowną utratę masy ciała. Efekt ten widać zwłaszcza w przypadku diety ketogenicznej, w której dzienne spożycie cukru nie przekracza 50 g. Wielu lekarzy zaleca, aby diety tej nie stosować zbyt długo. W przeciwnym razie doprowadzi nie tylko do obniżenia masy ciała, ale też do znacznego osłabienia i innych reperkusji zdrowotnych.

  1. Poprawa funkcjonowania trzustki

Dieta niskowęglowodanowa wiąże się też ze stabilizacją poziomu cukru we krwi. Oznacza to nie tylko szybszą redukcję masy ciała, ale obniżenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II. Co ciekawe, niektórzy lekarze uważają, że znaczące obniżenie podaży glukozy we krwi może być skutecznym narzędziem częściowego leczenia tej choroby.

  1. Wstrzymanie procesu powstawania „złego”cholesterolu

Zmniejszenie ilości przyswajanych cukrów ma też przełożenie na ograniczenie powstawania tzw. złego cholesterolu LDL, który jest odpowiedzialny za powstawanie chorób sercowych i w konsekwencji za zwiększone ryzyko zawału serca. Stosując dietę niskowęglowodanową, można pozbyć się niektórych dolegliwości, takich jak nadciśnienie lub zawroty głowy, Obniżenie podaży cukrów może też przełożyć się na spadek tętna do akceptowalnego poziomu.

  1. Więcej energii

Prawidłowo przestrzegana dieta o niskiej podaży węglowodanów to gwarancja, że osoba ją stosująca będzie mieć jeszcze więcej energii. Ludzki organizm jest skonstruowany w taki sposób, że na samym początku pozyskuje ją z cukrów. Gdy ich zabraknie, spalane zostają tłuszcze, a więc związki o znacznie wyższym potencjale energetycznym.

W przypadku niektórych metod odżywiania takich jak dieta niskowęglowodanowa efekty pojawiają się już nawet po 2 – 4 tygodniach. Oczywiście ważny w tym wszystkim jest też zdrowy rozsądek, a zwłaszcza konsultacja z dietetykiem.