Zakupy

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia polega na stosowaniu metod psychologicznych ukierunkowanych na pomoc pacjentowi borykającemu się z problemami natury psychicznej. Diagnozowaniem oraz leczeniem takich dolegliwości zajmuje się psychoterapeuta. Kto najczęściej potrzebuje takiej pomocy?

Psychoterapia – czyli co?

Psychoterapia to forma leczenia oparta na relacji pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą. Takie spotkania pozwalają chorej osobie na otwartą i szczerą rozmowę z kimś, kto jest wobec niej obiektywny, neutralny oraz w żaden sposób nieoceniający.

Każdy psychoterapeuta pracuje ze swoimi pacjentami po to, aby trafnie zidentyfikować problem, zmienić u nich wzorce myślenia oraz sposób zachowania. Regularne uczestnictwo w spotkaniach terapeutycznych, zarówno grupowych, jak i indywidualnych, pozwala wielu chorym osobom poczuć się lepiej i na nowo odzyskać radość życia.

W czasie terapii wiele problemów zostaje pomyślnie rozwiązanych. Co więcej, pacjenci uczą się nowych umiejętności, dzięki którym potrafią sobie w przyszłości znacznie lepiej poradzić sobie z nowymi wyzwaniami.

Kto powinien skorzystać z psychoterapii?

Spotkania terapeutyczne mogą być prowadzone tylko przez osoby, które ukończyły studia wyższe o takim profilu. W celu skutecznego leczenia niezbędna jest także szeroka wiedza z zakresu pedagogiki, psychologii, medycyny oraz resocjalizacji.

Każdy doświadczony psychoterapeuta potrafi stosować starannie dobrane metody i techniki terapeutyczne, które potrafią pomóc każdemu pacjentowi cierpiącemu na zaburzenia psychiczne oraz takiemu, który boryka się z obniżonym nastrojem czy problemami osobistymi.

Psychoterapeuta jest bardzo pomocna w wielu sytuacjach kryzysowych. Wiele osób potrzebuje takiego wsparcia, by poradzić sobie z poważną chorobą, utratą wagi czy też w przypadku zaprzestaniem palenia. Inne z kolei powinny udać się do psychoterapeuty wtedy, gdy nie radzą sobie z kłopotami w związku z utratą pracy czy śmiercią bliskiej osoby.

Na terapię powinny udać się:

– osoby, które nie radzą sobie z problemami mimo pomocy rodziny oraz przyjaciół,

– osoby, którym trudno jest się skupić na wykonywanych zadaniach w pracy oraz podczas wykonywania codziennych obowiązków

– osoby nadmierne się zamartwiające

– osoby, które oczekują, że stanie się to, co najgorsze

– osoby, które doświadczają uczucia bycia ciągle na krawędzi

– osoby nadużywające alkoholu

– osoby zażywające narkotyki

– osoby agresywne

Ze względu na panujące stereotypy wiele osób wciąż wstydzi się podjąć terapię, ale warto się przełamać i dać sobie pomóc po to, aby poprawić jakość swego życia.

Artykuł sponsorowany