Skóra trądzikowa to jeden z najbardziej powszechnych kompleksów wśród młodzieży oraz dorosłych. Uważa się, że 75% młodych osób doświadczyło kiedyś trądziku, a z roku na rok ta liczba się powiększa. Jak pozbyć się niedoskonałości i choć trochę złagodzić stan swojej cery? Czy odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry trądzikowej jest w stanie zapobiegać stanom zapalnym? W tym artykule dowiesz się, jak dbać o swoją twarz i ciało.
Rodzaje skóry trądzikowej
Wyróżniamy:
- trądzik pospolity – najczęściej spotykany, powstaje na podłożu skóry tłustej, charakterystyczne są dla niego zaskórniki, krostki i grudki,
- trądzik różowaty – jego cechy to rumień, krostki oraz przerośnięte gruczoły łojowe, częściej występuje u dorosłych.
Aby określić do jakiego typu trądziku zaliczają się nasze niedoskonałości najlepiej sięgnąć po diagnozę dermatologa. Ustalenie typu naszej skóry oraz typu trądziku ułatwi dobór odpowiednich kosmetyków.
Podstawowa pielęgnacja skóry trądzikowej
Istnieje kilka zasad, których powinniśmy się trzymać mając skłonności do trądziku:
- Pamiętaj, aby nie dotykać twarzy rękami – znajduje się na nich wiele bakterii.
- Nie wyciskaj pojawiających się zaskórników i wyprysków – może prowadzić to do stanów zapalnych.
- Cera trądzikowa wytwarza zbyt dużą ilość sebum, szczególnie w strefie T (czoło, nos, broda), ale nie powinniśmy bać się regularnego nawilżania skóry kremami.
- Staraj się złuszczać swoją skórę ⅔ razy w tygodniu – możesz wykorzystać do tego peelingi enzymatyczne lub inne. Pamiętaj aby po złuszczeniu naskórka nałożyć na twarz coś nawilżającego.
- Dbaj nie tylko o twarz, ale także o szyję, dekolt oraz plecy czy też ramiona.
Zobacz także: Pielęgnacja twarzy krok po kroku
Pielęgnacja skóry trądzikowej: demakijaż i oczyszczanie
Przed rozpoczęciem wieczornej pielęgnacji pozbądź się resztek makijażu, które zapychają twoje pory. Zalecane do tego są kosmetyki na bazie olejków, może to również być płyn micelarny dwufazowy.
Pianka, żel lub po prostu płyn do mycia twarzy, wybierz swoją ulubioną formułę produktu. Pamiętaj również, aby kilka razy w tygodniu, złuszczać naskórek czy to przy użyciu szczotki sonicznej do twarzy czy peelingów.
Krok III i IV: tonizacja i serum (opcjonalnie)
Etapem, którego nie można pominąć będąc posiadaczem skóry trądzikowej jest tonizacja. Dzięki temu zapobiegamy rozwojowi bakterii, co wiąże się z powstawaniem trądziku oraz innych niedoskonałości. Po demakijażu i oczyszczaniu nasza skóra traci swoje naturalne ph. Aby przywrócić prawidłowe ph użyj tonika dedykowanego do skóry tłustej lub trądzikowej.
Używanie serum reguluje powstawanie sebum, które głównie przyczynia się do zaskórników.
Ostatni krok pielęgnacji skóry trądzikowej: nawilżenie
Złuszczanie i działanie antybakteryjne, to nie wszystko. Nawilżenie jest tak samo ważne jak regularne oczyszczanie cery i wysuszanie wyprysków. Czym bardziej skóra będzie przesuszona, tym więcej sebum będzie powstawać, a zaskórniki, grudki i krosty zostaną z nami na dłużej. Przy wyborze odpowiedniego kremu nawilżającego kieruj się jego składem, oraz tym czy jest polecany dla cery tłustej, skłonnej do trądziku oraz przesuszającej się.
Kremy SPF a skóra trądzikowa
Wydawać się może, że kremy z filtrem przeciwsłonecznym będą zapychać pory, utrudniać oddychanie cerze i tym samym przyczyniać się do powstawania trądziku. Jednak, na rynku można znaleźć lekkie kremy SPF do twarzy. Ochrona przeciwsłoneczna skóry trądzikowej jest bardzo ważna, słońce może wręcz zaszkodzić cerze, pogłębić stany zapalne i wpłynąć na powstawanie dodatkowych przebarwień na skórze.
Pamiętajmy, jeśli na skórze zaczyna dziać się coś bardzo niepokojącego, nie powinniśmy się wahać przed udaniem się do specjalisty – dermatologa czy też kosmetologa specjalizującego się w leczeniu oraz pielęgnacji skóry trądzikowej. Na stan cery wpływa wiele czynników, nie tylko to jak dbamy o nią zewnętrznie, ale także zrównoważona dieta, jakość naszego snu czy ilość stresu.