Bez wątpienia sucha skóra twarzy to duże wyzwanie pielęgnacyjne, z którym zmaga się wiele kobiet. Taki rodzaj cery skłonny jest do podrażnień i nadmiernego złuszczania się. Jest to duży problem dermatologiczny, który może wpływać na naszą samoocenę. Nawet podczas nakładania makijażu stan naszej cery może się widocznie odznaczać. Co zrobić, aby nasza skóra przestała być matowa i napięta? Jak dbać o cerę, kiedy dolega nam przesuszona skóra twarzy?
Przyczyny suchej skóry
Na stan naszej cery wpływ ma wiele czynników. Począwszy od zrównoważonej diety, jakości snu czy ilości stresu. Wiatr, promieniowanie słoneczne, źle dobrane kosmetyki, kontakt z detergentami oraz niewłaściwa pielęgnacja, to zewnętrzne czynniki odgrywające znacząca rolę w przesuszaniu naszej skóry. W kolejnych częściach artykułu przybliżymy Ci parę sposobów oraz nawyków, które powinnaś wdrożyć.
Sucha skóra twarzy – jak zapobiegać?
Stan naszej skóry często jest odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia. Jeśli mamy trudność w określeniu rodzaju naszej skóry udajmy się do kosmetologa lub dermatologa. Ocena specjalisty ułatwi nam dalsze kroki pielęgnacji i doboru odpowiednich kosmetyków, czy też zabiegów kosmetologicznych.
Oto parę zasad, jak zapobiegać przesuszaniu się naszej skóry twarzy:
- Zadbaj o swoją dietę, powinna ona być zrównoważona, bogata w witaminy i minerały.
- Kontroluj wyniki badań krwi – może okazać się, że posiadasz niedobory minerałów – popraw wtedy dietę i sięgnij po suplementację.
- Używaj kremu z filtrem przez cały rok – wydawać się może, że promienie słoneczne działają tylko wiosną i latem, a tymczasem, podczas jesieni oraz zimy nasza skóra również narażona jest na to zagrożenie.
- Podczas zimy chroń swoją twarz przed mrozem – używaj preparatów natłuszczających.
- Wybierając kosmetyki sięgaj po te dedykowane skórze suchej i wrażliwej.
- Regularnie nawilżaj swoją twarz – stosuj osobno serum, krem na dzień i na noc.
Zobacz także: Kremy do twarzy naturalne to hit pielęgnacyjny!
Jak nawilżyć suchą skórę? – pielęgnacja
Wyróżniamy następujące składniki, jakie preparaty natłuszczające powinny posiadać:
- kwas pantotenowy (pantenol),
- gliceryna,
- substancje silnie higroskopijne (PCA),
- ceramidy,
- mocznik w stężeniach 5-10%.
Musimy pamiętać o świadomej pielęgnacji cery. Dla osoby posiadającej skórę suchą, najważniejsze etapy to tonizowanie skóry, użycie serum oraz kremu nawilżającego.
Tonizowanie przywraca prawidłowe ph naszej skóry. Sięgnij po tonik do skóry wrażliwej i suchej – po demakijażu i oczyszczaniu – aplikuj za pomocą dłoni.
Najlepiej sięgać po serum nawilżające i na dzień i na noc. Jednak, kosmetyki na noc powinny być cięższe, z większą ilością składników aktywnych i bogatsze, aby mogły działać przez całą noc. Na dzień staraj się używać serów rozświetlających, które nawilżą i uregulują powstawanie sebum.
Po jaki krem nawilżający sięgnąć?
Pamiętajmy, aby przy wyborze kosmetyków kierować się składem. Powinien on być jak najkrótszy i przejrzysty. Wybierajmy kremy dedykowane do skóry suchej oraz wrażliwej.
Krem na dzień powinien być nawilżający, specjalnie dobrany do typu skóry twarzy, lekki, który nie będzie tworzył efektu świecenia. Powinien również posiadać SPF minimum 30. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że nasza przesuszona skóra twarzy nie jest narażona na dalsze przesuszenia. Starajmy się dokładać krem co parę godzin.
Krem na noc – wybierzmy taki, który pozwoli na intensywne nawilżenie i regenerację warstwy ochronnej naskórka. Może być bardziej tłusty, niż ten na dzień, o bogatszym składzie z większą ilością składników aktywnych – będą one działać przez całą noc.
Sucha skóra twarzy, to też suche usta
Skóra na ustach jest bardzo delikatna, narażona na urazy mechaniczne. Szczególnie podczas zimy powinniśmy uważać na zajady oraz schodzącą skórę z ust. Takie objawy są przyczyną braku witaminy A w organizmie, dlatego właśnie powinniśmy sięgnąć po bardzo tłuste, mocno nawilżające maści. Szczególnie na noc zalecane jest, aby nakładać grubą warstwę maści z witaminą A na usta i ich okolice. W ciągu dnia możemy się ‘ratować’ lekkimi nawilżającymi pomadkami z drogerii. Jednak, wybierajmy te o prostym składzie, bezzapachowe, bez barwników.
Co kosmetolog nam doradzi, jeśli dolega nam przesuszona skóra twarzy?
Kiedy domowa pielęgnacja zawodzi, lub nie daje satysfakcjonujących efektów, możemy skorzystać z zabiegów pielęgnujących dedykowanych skórze odwodnionej. Należą do nich:
oxybrazja, peeling kawitacyjny lub korundowy, mezoterapia bezigłowa, sonoforeza/ultradźwięki, mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa, laser sptf+, fotoodmładzanie, kwasy, masaż liftingujący oraz zabiegi preparatowe.
Po zabiegach skóra staje się gładka, ma poprawiony koloryt i złuszczony martwy naskórek. Taka cera gotowa jest na dalsze kroki pielęgnacyjne. Aby otrzymać długotrwały efekt zaleca się kilka regularnych wizyt w salonie kosmetologicznym.
Jeśli na Twojej skórze zaczyna dziać się coś niepokojącego i zauważasz, że naskórek bardzo intensywnie schodzi całymi płatami lub skóra twarzy wręcz piecze od podrażnienia, to udaj się do dermatologa, czy też kosmetologa. Wiedza specjalisty na pewno pomoże w dalszym leczeniu i pozwoli zapobiec rozwojowi stanów zapalnych.