Szara i zmęczona cera
Uroda

Szara i zmęczona cera – jak zregenerować skórę twarzy?

Zmęczona, szara i pozbawiona blasku cera może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to związane z nadmiarem stresu, brakiem snu, kiepską jakością powietrza czy niedoborami witaminowymi, jednak w dużym stopniu wynika również z niewłaściwej pielęgnacji. Czynniki osłabiające skórę narażają ją na działanie wolnych rodników, a tym samym przyspieszają proces starzenia się komórek. Odpowiedniej troski wymaga cera każdego typu, zwłaszcza sucha, mieszana, tłusta oraz trądzikowa. Istnieją różne sposoby na to, aby skutecznie zregenerować skórę i poprawić jej wygląd.

Poprawa stylu życia

Na kondycję cery w dużym stopniu wpływa dieta. Jeżeli skóra jest zmęczona i szara, może to świadczyć o niedoborach witaminowych. Warto sięgać po produkty bogate w witaminę E, witaminę A oraz cynk, które korzystnie wpływają na stan cery. W diecie nie powinno zabraknąć dobrej jakości tłuszczów, pochodzących np. z ryb morskich, oliwy z oliwek, orzechów czy awokado. Niezbędne jest również regularne nawadnianie organizmu, dlatego należy dbać o systematyczne przyjmowanie płynów. Woda poprawia metabolizm komórek, a także oczyszcza organizm z toksyn. Poza dietą, kluczowe znaczenie ma również aktywność fizyczna. Ruch pozwala na lepsze dotlenienie skóry oraz pobudzenie krążenia, co bardzo korzystnie wpływa na wygląd cery. Szczególnie polecana jest aktywność fizyczna na zewnątrz, chociażby w formie jazdy na rowerze czy spacerów. Warto też regularnie się wysypiać, zniwelować źródła stresu oraz zrezygnować z używek w postaci alkoholu i papierosów.

dieta

Wyeliminowanie złych nawyków pielęgnacyjnych

Szara i zmęczona cera może być efektem różnych złych nawyków, które bardzo często dotyczą samej pielęgnacji skóry. Twarzy nie powinno się myć wodą ze zwykłym mydłem, ponieważ prowadzi to do nadmiernego przesuszenia. Nie wolno też przesadzać z peelingami, których ilość należy ograniczyć. Ich wykonywanie działa korzystnie, jednak zbyt częste złuszczanie skóry prowadzi do utraty jej naturalnych barier ochronnych. Warto korzystać z peelingów delikatnych, np. ziołowych lub kwasowych AHA. Lepiej też zrezygnować z mocno ściągających maseczek oraz kosmetyków, które przesuszają skórę. Twarz należy chronić odpowiednim kremem przed mrozem i wiatrem, a także promieniowaniem słonecznym. Makijaż powinno się zmywać wyłącznie przeznaczonymi do tego produktami, takimi jak płyny dwufazowe, płyny micelarne czy mleczka.

Specjalistyczne zabiegi na twarz

Kondycję cery poprawiają różne specjalistyczne zabiegi, które podnoszą elastyczność, spłycają zmarszczki oraz poprawiają koloryt skóry. Do szczególnie polecanych procedur należy thermolifting NIR, bazujący na emisji podczerwieni. Zabieg ten jest niemal bezbolesny, bardzo szybki i nie wymaga znieczulenia miejscowego. Głowica NIR emituje podczerwone promieniowanie o odpowiednio dobranej długości fali, co podgrzewa, podrażnia i obkurcza włókna kolagenowe. W ten sposób możliwe jest uzyskanie optymalnego napięcia cery, zniwelowanie bruzd oraz podniesienie owalu twarzy. Termolifting skóry twarzy z wykorzystaniem laserowego ujędrniania NIR przeprowadzić można w specjalistycznej klinice Anlaya – https://anlaya.pl/pricelist/harmony-xl-pro-nir-termolifting. Taki zabieg na spłycanie i usuwanie zmarszczek trwa od 30 do 60 minut.

Odżywianie

Odżywianie i regeneracja skóry

Wszystkie sera, kremy oraz inne kosmetyki o działaniu odżywczo-regenerującym powinny być odpowiednio dopasowane do cery zmęczonej, niedotlenionej oraz zniszczonej. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto stosować specjalne preparaty na dzień oraz na noc. Bardzo dobrze sprawdzają się produkty rozświetlające cerę, które chronią przed działaniem wolnych rodników oraz przedwczesnym starzeniem się skóry. Wysoko oceniane są preparaty zawierające witaminę C, ponieważ poprawia ona koloryt skóry. Kilka razy w tygodniu warto nałożyć maseczkę odżywczą – nie tylko na twarz, ale również szyję orz dekolt. Każdego dnia można natomiast wykonywać kolisty masaż opuszkami palców, najlepiej w połączeniu z odpowiednim olejkiem odżywczym – np. kokosowym, arganowym czy z awokado.