Testosteron
Lifestyle

Testosteron – hormon męskości. Jego rola w organizmie i skutki niedoborów

Jeśli mówi się o hormonach, to zazwyczaj w odniesieniu do kobiet. Tymczasem hormony odgrywają znaczącą rolę również w funkcjonowaniu organizmu mężczyzny. Wszelkie zaburzenia w gospodarce hormonalnej mają ogromny wpływ na dobrostan organizmu. Jednym z najważniejszych hormonów jest testosteron. Opowiemy o jego znaczeniu i wyjaśnimy, co się dzieje, gdy pojawiają się niedobory.

Za co odpowiada testosteron?

Nie bez powodu testosteron kojarzony jest z typowo męskimi cechami. Jest to hormon androgenowy produkowany przez jądra, ale także przez korę nadnerczy, jajniki i łożysko. Odgrywa niezwykle istotną rolę na każdym etapie życia mężczyzny. Na etapie prenatalnym odpowiada za prawidłowe wykształcenie płci. Podczas dojrzewania wpływa na rozpoczęcie produkcji spermy, a także pojawienie się owłosienia, obniżenie tembru głosu i utrzymanie popędu płciowego.

Z tym ostatnim aspektem ma zresztą związek przez całe dalsze życie mężczyzny. Testosteron ma nie tylko działanie androgenne, ale także anaboliczne (np. przyspiesza syntezę białek)* – w praktyce oznacza to przyrost masy mięśniowej, a w czasie dojrzewania ogólne wzrastanie. Co ciekawe – właściwy poziom testosteronu przekłada się także na prawidłowe reakcje immunologiczne organizmu, gdyż hormon ten wspomaga produkcję hemoglobiny.

Jak zatem widać – wpływ testosteronu na organizm mężczyzny jest wielopłaszczyznowy. 

Niedobór testosteronu – skutki

Jako że testosteron ma tak duży wpływ na funkcjonowanie organizmu – nietrudno się domyślić, że wszelkie zaburzenia gospodarki hormonalnej odbijają się negatywnie na zdrowiu. Pierwszym symptomem, świadczącym o spadku poziomu testosteronu, są zaburzenia erekcji**.

Ponadto zaobserwować można takie nieprawidłowości, jak:

  • zaburzenia libido i szeroko rozumiane problemy z seksem
  • zmniejszenie liczby plemników
  • fizyczne zmiany – tycie w obrębie brzucha, a nawet ginekomastia
  • przerzedzenie się owłosienia na ciele
  • problemy zdrowotne (choroby sercowo-naczyniowe, osteoporoza itp.).

Dla mężczyzny szczególnie uporczywe są kłopoty z erekcją, które niosą za sobą wiele przykrych konsekwencji. Zaburzenia w tej sferze odbierają pewność siebie, co znacząco wpływa na samopoczucie. Może to prowadzić nawet do depresji. Brak ochoty na współżycie w stałym związku powoduje również szereg problemów, co w efekcie skutkuje całkowitym rozpadem pożycia.

Współczesna medycyna potrafi jednak przeciwdziałać takim skutkom; problemy z erekcją można leczyć wielotorowo. Na rynku dostępne są preparaty, które pomagają osiągnąć i utrzymać erekcję. Przy okazji warto skontrolować ogólny stan zdrowia (w tym wykonać badania na testosteron całkowity i wolny) oraz przyjrzeć się sferze psychicznej i jakości relacji z partnerką. 

*Hasło: testosteron, https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/testosteron;3986871.html (dostęp: 18.10.2022 r.)

**dr n. med. Bartosz Grabski, dr n. med. Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji (dostęp: 18.10.2022 r.)